7. KOSZALIŃSKIE OGÓLNOPOLSKIE DNI MONODRAMU - DEBIUTY "Strzała Północy 2019"


PROGRAM
4.10.2019 (piątek) 16.00 Domek Kata (ul. Grodzka 3)
„ONNA” w wykonaniu MARTYNY STRYCHALSKIEJ (aktorski debiut w monodramie).
Scenariusz na podstawie „Krótkiej sztuki o zdradzie dla jednej aktorki” Ołeksandra Irwańca  (w tłumaczeniu Katarzyny Kotyńskiej) Martyna Strychalska i Daniel Stachuła.
Reżyseria: DANIEL STUCHAŁA (reżyserski debiut w monodramie).                                         
Muzyka: Płacz Eremi, Mad Masters.
Światło, efekty: Daniel Stachuła.
Premiera: 30 marca 2019 roku w Teatrze „U Przyjaciół”, Poznań
Zgłoszenie indywidualne: Martyna Strychalska, Poznań.
(25 min.)

Historia młodej Ukrainki uwikłanej w skomplikowane układy polityczno-społeczne. Owe układy stają się ideowym fundamentem konstrukcji specyficznego trójkąta miłosnego. Motywy działania bohaterki wynikają z poczucia samotności, zagubienia tożsamości i chęci bycia kochaną. Bohaterka nosi w sobie dużo niewypowiedzianego zalu. Przede wszystkim do mężczyzny, którego kochała, który był dla niej wszystkim. A on zdradził ją, jako przyjaciel, towarzysz i jako kochanek. Teraz przyszedł czas na nią, ona zdradzi jego. Wydaje się, że trochę wbrew własnej woli... (Fragment recenzji Joanny Jusianiec. Fot. Weronika Stanisławska).

4.10.2019 (piątek) 17.00 Scena Kameralna Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego
„Stryjeńska. Let's dance, Zofia!” w wykonaniu DOROTY LANDOWSKIEJ.
Autor: ANNA DUDA (dramaturgiczny debiut w monodramie). 
Scenariusz: Anna Duda/ Dorota Landowska/ Joanna Lewicka.
Reżyseria: Anna Lewicka.
Wykonanie: Dorota Landowska.
Scenografia: ELBRUZA (Marta Góźdź)
Muzyka: Christoph Coburger.
Światło, efekty: Damian Bakalarz.Video: Anna Duda.
Prapremiera: 11 listopada 2018 roku ( Rzym)/ Premiera 30 listopada 2018 roku w Centrum Spotkania Kultur, Lublin. Spektakl powstał w koprodukcji Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód, Centrum Spotkania Kultur oraz Teatru Muzycznego w Lublinie.
Zgłoszenie: Centrum Kultury, Lublin.
(70 min.)

Historia Zofii Stryjeńskiej to opowieść o jej miłości do męża, Karola Stryjeńskiego, o marzeniu by budować rodzinne gniazdo, ale także jednoczesnej potrzebie samotności, w której spełniałaby się jako malarka. Zofia, walcząc o miłość do człowieka i miłość do sztuki, wpada w swoisty obłęd, szaleństwo, z powodu którego mąż dwukrotnie i "dla jej dobra" umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym. Może to jednak jego sposób na wolność od szalonej miłości, dla której Zofia biega za Karolem po Zakopanem, a nawet goni go z rewolwerem po Paryżu? Tylko jak pogodzić te wszystkie miłości w jednym życiu? (Fot. Piotr Gaska).

4.10.2019 (piątek) 18.45 Domek Kata (ul. Grodzka 3)
„W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” w wykonaniu WALENTYNY SIZONENKO.
Reżyseria: EDYTA ŁUKASZEWSKA (debiut reżyserski w monodramie).
Autor: Artur Pałyga.
Reżyseria, scenografia: EDYTA ŁUKASZEWSKA.
Dźwięk: Odgłosy kosmosu.
Światło, efekty: Dariusz Zabiegłowski.
Premiera: 13 lipca 2019 roku Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa.
Zgłoszenie: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa.
(70 min.)

Spektakl opowiada o życiu noblistki: jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię- czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria-spełniona” - żona Piotra i matka dwóch córek, widzimy także „Marię-uwolnioną” - schrowaną kobietę.
Spektakl ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Marię Skłodowską do Marii będącej już u schyłku życia... (Fot. Maciek Domański).

5.10.2019 (sobota) 17.00 Domek Kata (ul. Grodzka 3)
„Pudełko zapałek” w wykonaniu MAŁGORZATY CHOJNOWSKIEJ-WIŚNIEWSKIEJ (aktorski debiut w monodramie).
Autor: Frank McGuinness.
Przekład : Klaudyna Rozhin.
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski.
Scenografia: Dorota Cempura.
Prapremiera: 12 lipca 2019 Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Zgłoszenie: Stowarzyszenie Teatr Piosenki, Toruń.
Producent: Grzegorz Wiśniewski/ Teatr STP .
(60 min.)

Bohaterka monodramu „Pudełko zapałek” Franka McGuinnessa w obliczu niewyobrażalnej straty jaką jest śmierć własnego dziecka decyduje się wybaczyć zabójcom. Czy rzeczywiście wybaczyła, czy też miała coś wspólnego z tragiczną śmiercią sprawców wiele lat później? Czy wybaczenie pozwoli oczyścić umysł i znaleźć ukojenie? Opowieść Franka McGuinnessa kryje w sobie zagadkę, którą bohaterka pozostawia widzowi...
(Fot. Agata Lulewicz).

5.10.2019 (sobota) 19.00 Domek Kata (ul. Grodzka 3)
„Stopklatka” w wykonaniu MICHAŁA FELCZAKA (aktorski debiut w monodramie).
Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Michał Felczak.
Premiera: 23 lutego 2018 roku Piwnica Artystyczna Przechowalnia, Łódź.
Zgłoszenie indywidualne: Michał Felczak.
(40 min.)

Bohaterem jest Wojtek, młody chłopak, który miał marzenia, rodzinę, dziewczynę i cele. Skoczył to wody na główkę, co ma teraz? Na pewno świadomość swojego życia po wypadku.
Monodram w pierwotnej wersji powstał na potrzebę egzaminu z przedmiotu „praca z reżyserem” w policealnym Studium Aktorskim im. A. Sewruka w Olsztynie na początku 2018 roku. Z czasem ewoluował i dojrzewał we mnie, zmieniały się m.in. jego aspekty technicznie...
(Fot. M.Derucki)

6.10.2019 (niedziela) 15.00 CK 105 (ul. Zwycięstwa 105)
„Tam i tu, tu i tam” choreomonodram w wykonaniu AGNIESZKI JANICKIEJ.
Choreografia i wykonanie: Agnieszka Janicka.
Muzyka: The Album Leaf - In a Safe Place, Fryderyk Chopin - Nokturn no.55.
Premiera: czerwiec 2015 rok.
Zgłoszenie indywidualne: Agnieszka Janicka.
(8 min.)

Spektakl solowy poruszający temat „emigracji” rozumianej jako: podróż po własnej tożsamości, poszukiwania swojego miejsca na Ziemi, silnego pragnienia przynależności oraz zrozumienia „Tam”, czyli coś odległego, nieznanego, nieokreślonego, kuszącego oraz „Tu”: blisko, teraźniejszość, najbliższe otoczenie. Mozolna tułaczka, walka z samym sobą, wybór pomiędzy spokojną ostoją, a tkwieniem w nieznanym. W którą stronę pójść? (Fot. Aneta Pacuła)

6.10.2019 (niedziela) 15.00 CK 105 (ul. Zwycięstwa 105)
PREMIERA „J.A.” choreomonodram w wykonaniu AMANDY NABIAŁCZYK.
Scenariusz, choreografia i wykonanie: Amanda Nabiałczyk.                                           
Muzyka: Utwory zespołu Portico Quartet.
Premiera: 6 października 2019 roku Centrum Kultury 105, 7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu - Debiuty „Strzała Północy 2019”.
Zgłoszenie indywidualne: Amanda Nabiaczyk, Warszawa.
(20 min.)

Monodram „J.A.” jest spektaklem, który łączy dwie historie - autorki Amandy Nabiałczyk oraz Józefa z historii biblijnej ze Starego Testamentu. Tytuł jest skrótem od imion naszych bohaterów: J - Józef; A – Amanda. Spektakl „J.A.” łączy dwie różne postaci i opowiada o człowieku, który jest w procesie. Te właśnie „ja” musi pokonać pewna drogę, a ta wędrówka okazuje się być szkoła charakteru. Każde doświadczenie, które z pozoru wydaje sie być bezsensowne i bolesne, okazje się ważne i kluczowe aby przybliżyc się wyznaczonego celu. Obrazowo wyglada to tak...

6.10.2019 (sobota) 18.00 Domek Kata (ul. Grodzka 3)
"Bardzo uważaj na..."

Spektakl mistrzowski w wykonamiu Barbary Dziekan - Vajda

Barbara Dziekan - Vajda; aktorka, reżyser, profesor zwyczajny.
Od debiutu w teatrze Nowym w Łodzi, gdzie jeszcze jako studentka zagrała w „Kubusiu Fataliście” Diderota, w reżyserii Kazimierza Dejmka, stworzyła wiele wybitnych kreacji m.in. w „ Weselu Figara”, „Tartuffie”, „Vatzlavie” w reż. Kazimierza Dejmka (Teatr Nowy w Łodzi), „Leśmianie” i „Moniuszce” w reż. Adama Hanuszkiewicza (Teatr Narodowy), „Krakowiakach i Goralach” w reż. Olgi Lipińskiej (Teatr Komedia), „Balkonie” w reż. A. Pawłowskiego, „Cydzie” w reż. A. Hanuszkiewicza (Teatr Ateneum), „Olśnieniu”  w reż. J. Wiśniewskiego, a także w spektaklach muzycznych Zygmunta Hubnera i Jerzego Gruzy oraz spektaklach telewizyjnych Wojciecha Wiszniewskiego, Agnieszki Holland, Laco Adamika, Tadeusza Junaka, Barbary Borys Damięckiej i Barbary Sałackiej. Grała w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Stanisława Różewicza, Radosława Piwowarskiego, Lecha Majewskiego, Roberta Glińskiego, Andrzeja Barańskiego, Kingi Dębskiej, Sławomira Kryńskiego, Jacka Bromskiego i Janusza Kondratiuka.
Wyreżyserowała i zagrała kolejno spektakle muzyczne (monodramy).
Trzy z nich miały premierę w czasie festiwalu teatralnego w Edynburgu i grane były w języku angielskim:
„Theatre is a Woman” (Edynburg 1993), “ Be careful…”, (Edynburg 1994), “Letter to a daughter” (Edynburg 1996).
Swoje muzyczne spektakle i recitale zagrała na międzynarodowych scenach: Londyn, Paryż, Rzym, Budapeszt, Bratysława, Tampere, Tirana, Tel Awiw, Tirana, Kijów, Lwów, Kair i Edynburg.
Spektakle wyreżyserowane i zagrane przez Barbarę Dziekan (daty i miejsca premier):
„House Music” (Kalisz 1990), „Teatr jest kobietą” (Wrocław 1993), „Anioły” (Poznań 1997), „Trzeba zarabiać” (Wrocław 1998), „Ulica japońskiej wiśni” ( Zielona Góra 1998), „ Pastorałki” (Rzym 1999), „Wierszydła i pieśni” (Warszawa 2005), „Miron Białoszewski i improwizacje” (Warszawa 2007), „Moniuszkowo” (Warszawa 2008), „ Co tam łzy…” (Warszawa 2012), „Bardzo uważaj na…” (Warszawa 2017), “Ot , awangarda ” ( Warszawa 2017 ).
Nagrała piosenki dla polskiego radia, które znalazły się na płytach: „ Pięć oceanów”, „ Nie żałuję”, „Ostatnie bolero”, „sopocki nokturn”, „ Wolność znaczy freedom”, „Agnieszka Osiecka – kobiety mojego życia”. (Foto Jerzy Matula)

7. KOSZALIŃSKIE OGÓLNOPOLSKIE DNI MONODRAMU - DEBIUTY "Strzała Północy 2019"


Organizatorem Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu - Debiuty jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog"
im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie we współpracy z Urzędem Miejskim, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Muzeum, Centrum Kultury 105, Pałacem Młodzieży i Polskim Radiem Koszalin. Festiwal odbędzie się w dniach 4-6 października 2019 roku. Podczas festiwalu odbędzie się turniej monodramów. Zasady przeprowadzenia turnieju zawarte są w regulaminie ustanowionym przez powołaną przez organizatora radę artystyczną.

REGULAMIN TURNIEJU MONODRAMÓW - DEBIUTY
1. Turniej debiutów rozegrany zostanie w dniach 4-6 października 2019 roku na czterech scenach: Domku Kata -
tj. siedzibie Teatru Propozycji "Dialog" (ul. Grodzka 3), Centrum Kultury 105 (ul. Zwycięstwa 105) Pałacu Młodzieży
(ul. Bogusława II 2) oraz Małej Scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (Plac Teatralny 1).
2. Do udziału w turnieju organizator zaprasza twórców teatru jednego aktora, którzy zadebiutowali w monodramie
w czterech kategoriach: debiutu aktorskiego, reżyserskiego, dramaturgicznego i (lub) choreograficznego.
3. Turniej debiutów ma formę otwartą i mogą w nim rywalizować jednoosobowe przedstawienia zgłoszone przez instytucje kultury, stowarzyszenia, niezależne grupy artystów, a także monodramy zgłoszone przez indywidualnych twórców.
4. W turnieju mogę brać udział monodramy teatrów dramatycznych, tańca, radia i telewizji.
5. Do turnieju mogą być zgłoszone debiutanckie monodramy bez względu na datę ich premiery. Turniej jest miejscem prezentacji monodramów wznowionych.
6. Rada artystyczna spośród zgłoszonych do turnieju przedstawień zakwalifikuje do turnieju: cztery (4) monodramy teatrów dramatycznych, dwa (2) teatrów tańca i dwa (2) monodramy/słuchowiska teatru radiowego.
7. Przedstawienia oceniać będzie publiczność, która głosując "kartami widza" (ilościową przewagą głosów) dokona wyboru monodramu do nagrody.
8. Rada artystyczna ogłosi werdykt po uprzednim przeliczeniu głosów publiczności i sporządzeniu protokołu oraz wręczy zwycięzcy finansową Nagrodę Główną za najlepsze przedstawienie (2.000- zł., wypłacone jako honorarium za wykonany spektakl).
9. Niezależnie od wyniku głosowania publicznego rada artystyczna przyzna statuetkę "Strzałę Północy 2019" artyście, który zdaniem rady w sposób szczególny zasługuje na wyróżnienie. Rada przyznaje także inne wyróżnienia specjalne: "Nagrodę Honorową" za udział w festiwalu i Dyplom "Uwaga Nadzieja" dla pojawiającego się talentu.


Postanowienia szczegółowe:
10. Do udziału w turnieju Rada Artystyczna kwalifikuje monodramy na podstawie karty zgłoszenia i nagrania spektaklu na DVD.
11. Zgłoszenia monodramu należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca 2019 roku (decyduje data stempla pocztowego) pod adres: Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz 75-002 Koszalin, ul. Grodzka 3
z dopiskiem "Debiuty"
12. Przesyłka powinna zawierać: - wypełnioną kartę zgłoszenia - płytę DVD z rejestracją spektaklu (rejestracja przedstawienia z jednej kamery ustawiona na statywie w światłach scenicznych) - rider spektaklu - materiały reklamowe.
13. Do 30 lipca 2019 roku teatry zostaną powiadomione o decyzji rady artystycznej i w porozumieniu z przedstawicielem każdego z zakwalifikowanych do konkursu teatrów, zostaną ustalone szczegóły przyjazdu, godzina próby i prezentacji spektaklu.
14. Organizator zapewnia uczestnikom turnieju nocleg dla dwóch osób (aktor i osoba obsługująca spektakl).
15. Organizator nie zwraca kosztów związanych z przyjazdem uczestników turnieju i ich sprzętu. Teatry oraz twórcy zaproszeni do udziału w turnieju (prócz zwycięzcy), nie otrzymują wynagrodzenia.
16. Zaproszone do turnieju teatry będą pod opieką wolontariuszy.
17. Prezentacje przedstawień będą odbywały się w salach o następujących parametrach:
1. Domek Kata - scena bez kieszeni, wyciągów o wymiarach 8 m szerokości, 4 m głęboka, 3,5 m wysoka do stropu technicznego, podniesiona nad poziom widowni 40 cm. - czarne otoczenie sceny, z tyłu kotara i kulisy - profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie (wraz z obsługą) - pianino - garderoba - widownia na 120 osób
2. Sala Kameralna Centrum Kultury 105. - scena 8x4 m (0,5-1 m wysokości) z możliwą mobilnością - czarne otoczenie sceny, z tyłu kotara - profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie (wraz z obsługą) - garderoba - widownia na 120-160 osób
3. Mała Scena Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. - scena 5x4 m (3,40 m wysokości), drewniana - czarne otoczenie sceny - profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie (wraz z obsługą) - garderoba - widownia na 70 osób
W czasie potrzebnym do przygotowania, prezentacji i demontażu spektaklu scena wraz z obsługą pozostaje do dyspozycji prezentującego się teatru. Nie zapewnia się elementów scenograficznych.
W przypadku spektaklu wymagającego innego usytuowania przestrzennego niż tradycyjnie na scenie, prosimy o opis potrzeb w Karcie Zgłoszenia.


Postanowienia końcowe:
18. Koszty związane z opłatami wynikającymi z umów licencyjnych lub prawa autorskiego ponoszą teatry prezentujące swoje spektakle w turnieju.
19. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania w mediach materiałów filmowych i fotograficznych powstałych
w czasie trwania turnieju.
20. Organizator zastrzega sobie także prawo do bezpośredniego zaproszenia teatru do udziału w turnieju oraz prawo do odwołania turnieju lub zmiany regulaminu po uprzednim powiadomieniu zainteresowanych.
21. Z udziału w turnieju wyłączone są teatry dziecięce.
22. Radę artystyczną festiwalu tworzą: Barbara Dziekan (przewodnicząca rady) - aktorka, profesor zwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Aleksandra Dziurosz - dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, Zdzisław Derebecki - dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Marek Kołowski - autor projektu, dyrektor festiwalu, wydawca serwisu Monodram w Polsce. Wsparcie programowe festiwalu: Ewa Wycichowska - Polski Teatr Tańca w Poznaniu i Janusz Kukuła - Teatr Polskiego Radia w Warszawie.
23. Autorem statuetki "Strzała Północy" jest łódzka rzeźbiarka Maria Hempel-Dyblik.
24. Patron medialny: Polskie Radio Koszalin.
25. Protokół rady artystycznej kończy formalną część turnieju. Spory wynikłe w czasie przeprowadzanego turnieju nie będą rozpatrywane po jego zakończeniu.
26. Nadzór nad imprezą sprawuje Zarząd Stowarzyszenia.
27. Bieżące informacje o Koszaliński Dniach Monodramu oraz Turnieju Debiutów będą dostępne w biurze organizatora
i publikowane na stronie internetowej organizatora.
28. Biuro Festiwalu czynne pn. - pt. 10.00 - 14.00.

Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz 75-002 Koszalin, ul. Grodzka 3, tel. (094) 342 52 96
m.kolowski@interia.eu

Debiuty w monodramie 2019 Karta Zgłodszenia do turnieju monodramów.
Pobierz kartę zgłoszenia

7. NATIONWIDE MONODRAMA DAYS OF KOSZALIN - DEBUTS
‘Northern Arrow 2019’

We are happy to announce that the 7rd festival organised by our theatre will take place on 4-6th October 2019.
During the festival a monodrama debut tournament will be held. Both debuting actors, as well as directors, screenwriters, radio sound editors, dancers and chorographers debuting in this difficult discipline can compete for the Grand Prix and the Northern Arrow statuette awarded by the Jury for the best monodrama debut in 2019.

The monodrama debut tournament has an open form and it can feature one-person-shows registered by theatres, cultural institutions, independent artist groups, as well as individual artists. The tournament may be also attended by theatres of ‘live word’, radio, television and dance. The dates of first nights are of no significance - resumed performances can be also registered.

The Monodrama Days of Koszalin are organised by the Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz association of Koszalin, in cooperation with the Magistrate of Koszalin, Baltic Drama Theatre of Juliusz Słowacki, Centrum Kultury 105, Pałac Młodzieży and Polish Radio Koszalin (medial patronage).

The detailed terms of the monodrama debut tournament are provided in the rules and regulations available on the www.teatrdialog.koszalin.pl website, „monodrama festival” tab.


Download application form

www.facebook.com/teatr.dialog
Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz Domek Kata,
75-002 Koszalin, ul. Grodzka 3, tel. (094) 342 52 96.

Marek Kołowski - project author and festival director.
marco(at)monodramus.eu